Milli Mücadele Kahramanının Torunları Tarihi Belgeleri Gün Yüzüne Çıkardı

Adana‘nın Kozan ilçesinde Milli Mücadele kahramanlarından İstiklal Madalyası sahibi Sehlikzade Hasan Efendi’nin torunu Kemal ve Cemal Sehlikoğlu kardeşler, atalarından kalan tarihi fotoğraf ve belgeleri gün yüzüne çıkardı. Kurtuluş Savaşı’nda erzak merkezi olarak kullanılan toprak ve evlerini Adana‘ya müze olarak kazandıran Sehlikoğlu kardeşler, tarihi arşivlerini halka açarak Ermeni ve Fransızların bölgede yaşayan Türklere uyguladığı zulüm ve eziyetlerin belgelerini ziyaretçilerine sunuyor.

Asırlık ayaklandırma çabaları tarihi arşivlere yandı

1896 yılında kayıtlara geçmiş, Ermenilerin İngilizler tarafından ayaklandırılmasının arşiv kayıtlarını da sergilediklerini aktaran Kemal Sehlikoğlu, “Osmanlı arşivinde yer alan 1896 yılına ait kayıtlı belgede İngiltere’nin Mersin konsolosunun Kozan’ın Şar köyü ve Haçin’de şimdiki adı Saimbeyli olan bölgede yapılmış olan zararlı faaliyetlere ait alınan kararlar bölgede Ermenileri ayaklandırmasının asırlar öncesine dayandığını gösteriyor” dedi.

Fransızların Ermenileri ayaklandırması ile başlayan Türklere zulüm

Sehlikzade Hasan Efendi’nin 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na kadar Adana meclis azası olarak görev yaptığını belirten torunu Kemal Sehlikoğlu, “Kurutuluş Savaşı yıllarında hem Atatürk ile ilk bağlantıyı kurdu ve cephede bizzat görev aldı. Bu çiftlik de cephede erzak merkezi olarak kullanılan bir yer. Hasan Efendi Ermenilerin bu bölgede yaptığı zulümleri, tecavüzler ve katliamları hem Osmanlı içişlerine hem de Atatürk’e mektuplarla bildirdiği belgeler yer alıyor” diye konuştu.

“Osmanlı döneminde de İngilizler bölgede kardeşçe yaşayan Ermenileri devlet kurma hayali ile ayaklandırmış”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x