Özel-Bahçeli görüşmesinin perde arkası: Ayşe Ateş’in mesajı iletildi

ANKARA – CHP Genel Başkanı Özel’in yerel seçimlerin ardından başlattığı liderler turu devam ediyor. Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinden 5 gün sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle bir araya geldi. Görüşmede Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği, aralarında AYM-AİHM kararlarının uygulanması, hasta tutuklular, emeklilerin sorunları gibi benzer gündem başlıkları ele alındı. Ayrıca Bahçeli’ye Sinan Ateş cinayeti ile ilgili Ayşe Ateş’in mesajı iletildi.

Edinilen bilgiye göre MHP Genel Başkanı Bahçeli’den görüşmeden bir gün önce randevu talep edildi. Bahçeli de bu talebi hemen onayladı. Bahçeli’nin TBMM’deki makam odasında gerçekleşen görüşme baş başa yaklaşık 45 dakika sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın verdiği bilgiye göre, görüşme baş başa planlandı, ancak ihtiyaç olması durumunda görüşmeye katılmaları için liderlere grup başkanvekilleri de eşlik etti.

POZİTİF ETKİLER BIRAKAN OLUMLU GÖRÜŞME

“Nezaket ziyareti” olarak nitelendirilen görüşmede Bahçeli’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a götürülen konu başlıkları bir dosya halinde sunuldu. İki taraf da görüşmeyi “olumlu” olarak değerlendirdi. CHP’li Günaydın, “İki tarafta da pozitif etkiler bırakan olumlu bir görüşme” derken MHP’li bir yetkili, “Nezaket düzeyi çok yüksek, olumlu bir görüşme” dedi.

CHP Genel Başkanı Özel görüşmede yargıda biriken sorunlar, emeklilerin sıkıntıları gibi toplumu yakından ilgilendiren meselelerin çözümü için birlikte çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Görüşmede yargı alanındaki sorunlar ele alındı, ancak Osman Kavala dosyası gibi isimlendirilmedi. Yeni anayasa konusu da gündeme gelmedi.

BAHÇELİ’DEN KILIÇDAROĞLU MESAJI

Bahçeli görüşmede CHP’nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sınıf arkadaşı olduğunu hatırlattı, ancak Özel’in genel başkanlığı ile partiye bir hareket geldiğini söyledi, “Bu hareket, hareketi başlatana yarar. Takip ediyoruz” dedi.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel görüşmede eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetini de gündeme getirdi. Sinan Ateş cinayetiyle ilgili iddianamenin çıktığı gün Ateş’in eşi Ayşe Ateş ile görüşmesini anlatan Özel, “İddianame açıklandıktan sonra Ayşe Ateş ile görüştüm. İki kızı var. Onların durumunu üzüntüyle takip ediyorum” dedi.

Özel’in ayrıca Ayşe Ateş’in “Devlet Bahçeli’nin bu işlerden haberi olsa onun bunları yaptırmayacağına inanıyorum. Devlet Bey bu kadar sert, demek ki bizim durumumuzu bilmiyor, olan bitenden de haberi yok” şeklindeki sözlerini de Bahçeli’ye aktardığı öğrenildi. Ancak Bahçeli bu sözler üzerine bir yorum yapmadı.

PARTİLERE ZİYARETLER SÜRECEK

Edinilen bilgiye göre Özel’in ziyaretleri devam edecek. Özel’in gelecek hafta yeni seçilen İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile bir araya gelmesi, ardından DEM Parti’ye bir iade-i ziyaret yapması bekleniyor.

ERDOĞAN’IN CHP ZİYARETİ NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özel ile görüşmesinin ardından CHP’ye bir iade-i ziyaret yapacağını söyledi. CHP kurmayları bu ziyaret için henüz bir talep olmadığını belirterek, “Genel başkanın siyasi partilere ziyareti sürüyor. Bu tamamlandıktan sonra yeni bir tur başlar. Birkaç hafta sonra bir görüşme gerçekleşebilir” dedi.

ERDOĞAN’IN ARDINDAN BAKANLAR DA TEMASTA

Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özel görüşmesinin ardından CHP’nin Gölge Kabine üyeleri de takip ettikleri bakanlıklardan randevu talep edecek. İlk etapta CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in belediyelerle ilgili sorunları iletmek üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den randevu talep etmesi bekleniyor. Ayrıca Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan da ilgili genel başkan yardımcılarının görüşme talebinde bulunacağı kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x