Steam bu ülkede yasaklandı! Oyuncular ayakta

Oyun dünyası çalkantılı günler yaşarken, Steam için beklenmedik bir yasaklama kararı devre alındı. Valve’ın dijital oyun mağazası geçtiğimiz hafta içerisinde Vietnam’da engellendi. Ülkedeki oyuncuların kütüphanelerine erişimi kesildi.

Vietnam, Steam için yasaklama kararı uyguladı

Steam’in yasaklama kararı için resmi bir neden belirtilmedi. Ancak ülkede çıkan raporlar, Vietnam’daki yerel oyun yayıncılarıyla yaşanan gerginliklerle bağlantılı olabileceğini ortaya koydu. Yerel bir yayıncının iddiasına göre Steam, hükümet yetkililerinden izin almadan Vietnam’da oyun yayınlıyor.

Görünüşe göre bu durum ise oyun endüstrisindeki kuralların çiğnenmesine yol açtı. Steam’in kuralları çiğnemesinin, yerli yayıncılar için adaletsizlik yarattığı dile getirildi. Ayrıca kontrol edilmediği takdirde mağazanın yerel oyun pazarını tehdit edebileceği aktarıldı.

Oyuncular hafta içinden bu yana forumlarda ve sosyal medyada yaşadıkları sorunları dile getiriyor. Sadece VPN ile kütüphanesine erişebilen kullanıcılar, hükümetin oyun endüstrisine karışmaması gerektiğini düşünüyor. Yine de yasaklama kararının henüz açıklanmadığını belirtelim.

Valve’ın ülkedeki seçenekleri araştırdığı dile getirildi. Ancak oyuncuların Steam kütüphanelerine yeniden erişebilmeleri için her iki tarafın da anlaşmaya varması gerekecek.

Steam ayrıca son zamanlarda iade politikasında yaptığı değişiklikle gündemde. Erken erişim programı kapsamında oyuncular, çıkış tarihinden önce saatlerce oynayıp ardından iade edebiliyordu. Valve, suistimali önlemek için iade politikasında değişiklikler yaptı. Artık erken erişim ve Advanced Access oyunları, yalınca iki saatten fazla oynanmamışsa iade edilebilecek. 

Peki siz bu karara katılıyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x